ارل نایتنیگل:

ما می‌توانیم اجازه دهیم اتفاقات بیرونی تعیین کننده زندگی ما باشد و یا مسیولیت زندگی خود را به عهده بگیریم و آن را طوری که دوست داریم بسازیم.

 

ارل نایتینگل ، در سال ۱۹۲۱ در لس آنجلس ، کالیفرنیا متولد شد. در سال ۱۹۳۳ ، پدرش، او و مادر و دو برادرش را ترک کرد. این اتفاق در زمانی افتاد که رکود شدیدی در آمریکا رایج شده بود و میلیون‌ها نفر بیکار شده بودند. مادر ارل در یک کارخانه خیاطی کار می کرد تا بتواند مخارج سه پسر خود را فراهم کند.

آنها در شهر تنت ، پشت آپارتمان‌های قدیمی در کنار دریا در لانگ بیچ ، کالیفرنیا زندگی می کردند. اگرچه به نظر می‌رسید که زندگی در فقر شدید برای بسیاری از بچه های دیگر کاملا عادی باشد و باعث ناراحتی آن‌ها نشود، اما این موضوع یعنی فقر  ارل را به شدت ناراحت می‌کرد و آزار می‌ٔداد.

ارل نایتنیگل می خواست بداند که چرا آنها اینقدر فقیر هستند، در حالی که دیگران، به نظر وی ، به نظر می رسید که بسیار ثروتمند باشند. چرا برخی از مردم اینقدر بدبخت بودند ، در حالی که دیگران خیلی خوشحال بودند. ارل نمی‌توانست پاسخ سوالات خود را از مادر یا سایر نزدیکان و بزرگترها بگیرد.

او از کودکی در کتابخانه عمومی کالیفرنیا و با مطالعه کتاب‌ّهای مختلف به دنبال جواب این سؤال بود که:

کسی که هیچ چیز ندارد و زندگی خود را از صفر شروع می‌کند چگونه می‌تواند به اهدافی که برای او مهم هستند برسد و به موفقیت در زندگی برسد؟

این تمایل شدید او برای یافتن پاسخ این سوال بود که باعث شد یکی از پایه‌گذاران و بزرگترین متخصصان موفقیت فردی و رشد شخصی در جهان شود. او در کودکی جستجویی را شروع کرد که بیست سال طول کشید و حتی باعث شد که ادیان مختلف و فلسفه و روانشناسی را مطالعه کند.

اولین فعالیت رادیویی او در سن ۱۷ سالگی شکل گرفت. زمانی که تصمیم به پیوستن به تفنگداران دریایی ایالات متحده گرفت. او در سال ۱۹۴۱ ، در حین خدمت، در هاوایی در ساحل پرل هاربور مورد حمله ژاپنی‌ها قرار گرفت، ارل یکی از تنها دوازده بازمانده از آریزونا در آن زمان بود.

در حالی که به عنوان عضو سپاه دریایی خدمت می کرد، به وی فرصتی داده شد تا به عنوان اعلام کننده ، کار داوطلبانه‌ای با رادیو محلی انجام دهد. او از این‌کار لذت می‌برد و همواره دوست داشت که روزی مجدد بتواند در رادیو صحبت کند و سرانجام، پنج سال بعد هنگامی که تفنگداران دریایی را ترک کرد همراه            همسرش به فونیکس نقل مکان کردند و سپس به شیکاگو رفتند تا بتوانند شغل جدیدی برای خود راه‌اندازی کنند. او برنامه تفسیر روزانه خود در رادیو WGN را شروع کرد. خیلی زود با ایستگاه رادیو یک قرارداد فوق‌العاده بست. تا سال ۱۹۵۷ در رادیو کار کرد  و چنان موفق شد که در سن پایین ۳۵ سالگی خود را بازنشسته کرد.

وقتی که ارل نایتنیگل در ۲۸ مارس ۱۹۸۹ درگذشت ، پل هاروی در برنامه رادیویی خود این خبر را با این جمله به اطلاع شنوندگان رادیو رساند:

“صدای آواز نایتنیگل خاموش شد”

استیو کینگ دوست خوب ارل نایتنیگل و گوینده رادیویی او، درباره ارل نایتینگل می‌گوید:

، “ارل نایتنیگل هرگز اجازه نمی داد یک روز بگذرد و او چیز جدیدی یاد نگرفته باشد و به نوبه خود، آن را به دیگران آموزش نداده باشد.”

در هنگام مرگ وی ، پیام های ضبط شده‌اش در سراسر جهان پخش می‌شد و این پیام‌ها الهام بخش بسیاری از مردم از همه فرهنگ ها ، ملیت ها و نژادها بود تا زندگی خود تغییر داده و به بهترین زندگی ممکن تبدیل کنند.

 

 

 

نقاط طلایی زندگی

ارل از موفقیت‌های بزرگی که به دست می‌آورد لذت می‌برد. او به مدت ۱۳ سال ، کارهای متفاوتی انجام داد. از گوینده و نویسنده انگیزشی رادیو گرفته تا نمایش رادیویی و انجام تبلیغات مختلف. در طی این دوره موفق از کارهای مختلف، در سن ۲۹ سالگی کتاب “بیندیشید و ثروتمند شوید” ناپلئون هیل را خواند و شدیدا تحت تاثیر واقعیت ارایه شده در این کتاب قرار گرفت.

“ما به آنچه می‌ اندیشیم تبدیل می شویم.”

این جمله برای او مانند مکاشفه ای بود که همه آموخته‌ّهای قبلی‌اش را کامل کرد و به آن‌ها نظم داد. آن شش کلمه ساده بالاخره پاسخ سوال مهم و بزرگی که از کودکی در سر داشت را برایش روشن کرد ، راز موفقیت در زندگی چیست؟ پاسخ برایش کامل روشن شده بود.

تمام آموخته‌های قبلی برایش شکل تازه‌ای پیدا کردند.  همه آن‌چه در سالهای طولانی مطالعه خود خوانده بود و همه حقایقی را که بارها و بارها تکرار کرده بود. آن‌چه از امثال عهد جدید فهمیده بود ، تا نوشته‌های امرسون همه به هم پیوند خورد و به یک نتیجه رسید. پس از رسیدن به جواب‌هایش ، شروع به کار روی کتاب خود ، “عجیب ترین راز” کرد ، این کتاب یکی از موفق‌ترین کتابهای سال ۱۹۵۶ بود و این کتاب را به صورت صوتی هم ضبط کرد. این فایل ضبط شده صوتی بیش از یک میلیون نسخه فروخته شد. ارل نایتنیگل با این فروش اولین فردی شد که مدال طلای ضبط را ببرد.

 

در سال ۱۹۶۰ ، ارل پیشنهادی را از لوید کانانت ، که یک شرکت کوچک سفارش پستی تأسیس کرده بود ، پذیرفت و آنها با هم شرکت Nightingale-Conant Corporation شیکاگو را تشکیل دادند. این امر وی را برای تحقق خواسته‌های موردعلاقه خود توانمند کرد.

سپس این دو نفر جزو پیشگامان صنعت توسعه شخصی شدند. آنها همچنین یک برنامه رادیویی کوتاه روزانه با عنوان “جهان در حال تغییر” تهیه کردند که در بیش از ۲۳ کشور مختلف از آمریکا ، آفریقای جنوبی و جزایر اقیانوس آرام و بخش های دیگر پخش می‌شد. آنها در کنار هم یک کتاب صوتی موفق دیگر با عنوان “پیشرو باش” را تولید کردند.

 

دستاوردها

در سال ۱۹۷۶ ، ارل برای کار خود “عجیب ترین راز” به اولین رکورد طلایی دست یافت. او همچنین برنده جایزه گلدن گاول از “Toast Masters International؛” شد.

وی سپس تا سال ۱۹۸۵ به فعالیت خود ادامه داد و به عضویت “انجمن پخش کنندگان ملی و تالار مشاهیر رادیو ملی” درآمد. در همین دوره – اواسط دهه هشتاد ، ارل کتاب دیگری به نام “بزرگترین اکتشافات ارل نایتنگل ” نوشت و “مدال طلای ناپلئون هیل را برای تعالی سواد آموزی” دریافت کرد.

 

در طول عمر خود ، ارل نایتنیگل بیش از ۷۰۰۰ برنامه رادیویی ، ۲۵۰ برنامه صوتی و همچنین برنامه‌های تلویزیونی و تصویری فراوانی تولید کرد.