راه نهان کسب ثروت و موفقیت

فهرست مطالب

 

راه نهان راهی است کوتاه به سوی موفقیت در زندگی و ثروت و کسب آرامش و خوشبختی در کمترین زمان ممکن.

راه نهان چیست و چرا آن را نهان می‌نامیم؟ مقصد این راه کجاست؟ چرا نهان است و چگونه قرار است آشکار شود؟

سفر راه نهان کن، سفر از جسم به جان کن مولوی

 

راه نهان راهی است که در تمام اعصار وجود داشته و تعدادی از بزرگ‌ترین و موفق‌ترین انسان‌هایی که می‌شناسیم از آن آگاه بوده‌اند و آن را پیموده‌اند و به نتایج بسیار خیره کننده رسیده‌اند. این راه نهان بوده و هست، نه به دلیل آنکه کسانی که از آن آگاه بوده‌اند سعی کرده‌اند آن را آشکار نکنند؛ که اتفاقاً بسیاری از آن‌ها آن را معرفی کرده و دعوت به پیمودن آن کرده‌اند و یکی از اصول پیمودن این راه معرفی آن به کسانی است که آن را طلب می‌کنند.

چنان که حضرت مولانا صدها سال پیش سروده سفر راه نهان کن.

 

اما نهان مانده چون درک آن و ایمان و باور به آن برای همه امکان پذیر نبوده است. هنوز هم با پیشرفت سرسام آور علم و با شناخته شدن همه کسانی که این راه را رفته‌اند و به موفقیت رسیده‌اند باز هم بسیاری نسبت به آن به دیده تردید نگاه می‌کنند. چون فهم آن با نگاه ظاهری و با فهم و عقل منطقی و محاسبات ریاضی نه تنها سخت که غیرممکن است. چون آدمی عادت دارد همه چیز را با عقل محدود خود محاسبه کند و با آن بسنجد و هرجا تضادی با آن دید بلافاصله آن را رد کند. به همین دلیل هرچه گفته‌اند شنیده نشده و توجه نکرده‌اند.

آن‌ها که از آن آگاه بوده‌اند سفر به آن را آغاز کرده و هرچه در آن پیش رفته‌اند موفق‌تر، آرام‌تر، خوشبخت‌تر و ثروتمندتر شده‌اند.

اما این راه چیست؟ راهی که با طی آن می‌توانیم به نهایت ثروت، نهایت آرامش، نهایت موفقیت و نهایت خوشبختی برسیم؟

برای رسیدن به اهداف خود چه مادی و چه معنوی، برای کسب ثروت یا آرامش، ارتباط خوب و عشق و معنویت راه نهانی وجود دارد. راهی که به‌جای فعالیت‌های بیرونی و تلاش برای تغییر دیگران و انجام کارهای مختلف و سخت و طاقت فرسا کافی است درون خود را تغییر دهیم تا بیرون ما تغییر کند.

همه آنچه ما به دست می‌آوریم بیش از آنکه به شرایط بیرونی و محیطی ما بستگی داشته باشد به درون ما بستگی دارد.

ای نسخه اسرار الهی که تویی

وی آینهٔ جمال شاهی که تویی

بیرون ز تو نیست هرآن چه در عالم هست

از خود بطلب هر آنچه خواهی که تویی…

 

آنچه ما به دست می‌آوریم بازتاب بسیار دقیق و مشخصی است از آنچه در درون ماست.

با تغییر درون خود و اصلاح آن به‌سادگی و به‌سرعت می‌توان نتایج فوق‌العاده آن را در زندگی خود ببینیم.

این راه، راه نهان نامیده می‌شود به این دلیل که راه کوتاه و میانبری است که طی آن بسیار سریع‌تر است و نتایجی که از آن کسب می‌شود بسیار بیشتر است و تأثیر گذاری آن بسیار بالاتر از هر راه دیگری است.

و درست به همین دلیل است که در هزاران سال که این راه نهان به بشر ارائه شده است تنها تعداد کمی از افراد از آن بهره برده‌اند. چون برای اکثریت قابل قبول و قابل فهم نیست و تا زمانی که سعی می‌کنیم این راه نهان و این قانون مهم زندگی را با فکر منطقی و فهم این دنیایی و فیزیکی خود بررسی کنیم مغز ما اجازه درک و پذیرش آن را به ما نمی‌دهد و این راه همچنان نهان می‌ماند.

اما چطور پای در راه نهان بگذاریم؟

برای گذر از این راه نهان باید به درون خود رجوع کنید باید آنچه در ذهن شماست و در باور شماست را مورد توجه قرار دهید؛ و از آنجا که ما روی باورهای خود بسیار حساس و گاه متعصب هستیم رفتن در این راه اگرچه ما را بسیار سریع به نتایج خیره کننده و درخشان می‌رساند اما کاری ساده نیست.

راه نهان، راه میانبر و کوتاه اما بسیار پر زحمتی است که طی آن می‌تواند ما را در زمینه‌های بسیار مختلفی به موفقیت برساند. اگر قدم در راه نهان گذاشتید، می‌توانید در هر قدم که پیش می‌روید موفقیت و شادمانی را کسب کنید؛ اما بدانید که این راه را نهایتی نیست و هرکس خواهان موفقیت نامحدود است، باید که همواره در این راه نهام قدم بردارد و با طی آن و کسب شادی و موفقیت و ثروت هر روز خود را از دیروز متفاوت سازد.

پس قدم در راه بگذارید و با ما همراه شوید و از راه نترسید که خود راه راهنمای شما هم هست.

تو پای در راه نه و هیچ مپرس

خود راه تو را گوید چون باید رفت

بگذارید مثالی بزنیم تا بحث روشن‌تر شود.

شما می‌خواهید از تهران به مشهد بروید. چقدر طول می‌کشد تا به مشهد برسید؟

ابتدا باید مشخص کنیم که به چه طریقی می‌خواهیم سفر کنیم؟ از چه راهی؟ زمینی؟ هوایی؟ ماشین شخصی، اتوبوس، قطار و یا هواپیما؟

راهی که انتخاب می‌کنیم مشخص می‌کند که چه زمانی می ر سیم.

تصور کنید که یک ماشین حداکثر می‌توانید چقدر سرعت داشته باشد؟ ۱۲۰؟۱۸۰؟ یا نهایتاً ۲۰۰-۳۰۰ کیلومتر بر ساعت. حالا یک هلیکوپتر چقدر سرعت دارد؟ چند برابر یک ماشین. چرا؟ چون در ارتفاع بالاتری حرکت می‌کند؛ و هواپیما که می‌تواند با سرعت چندین برابر و البته در ارتفاع چندین برابر حرکت کند.

هواپیما هم تا زمانی که روی زمین است سرعت زیادی ندارد. به‌مرور که اوج می‌گیرد سرعتان بیشتر می‌شود؛ و برای رسیدن به حداکثر سرعت خود باید حتماً به بالاترین ارتفاع ممکن برود.

رسیدن به خواسته‌ها برای ما هم به همین شکل است. وقتی قدم در راه نهان گذاشتید همه با یک سرعت به نتیجه نمی‌رسند.

در این راه سطوح مختلف انرژی وجود دارد. در ابتدا ما در سطح صفر قرار داریم. انگار که پیاده طی مسیر می‌کنیم و حتی اگر امکانات زیادی هم داشته باشیم مثل هواپیمایی هستیم که روی زمین حرکت می‌کند. برای پیشرفت و سرعت گرفتن و سریع‌تر به هدف رسیدن باید اوج بگیریم. باید به سطوح بالاتر برویم. باید سبک بار شویم و بالا برویم و سریع‌تر حرکت کنیم. برای تغییر سطح انرژی خود و به سطوح بالاتر انرژی رسیدن باید چه کرد؟

وقتی گام در راه نهان می‌گذارید باورهایی که دارید و نگرش شما می‌تواند شما را در طی این مسیر کمک کند یا از سد راه شما شود.

چگونه؟ هر باور غلطی که در وجود شماست به‌منزله یک وزنه سنگین که به‌پای شما بسته است شما را از بالا رفتن باز می‌دارد. گاهی این وزنه چنان سنگین است که حتی کمی هم نمی‌توانید بالاتر بروید و حرکت را برای شما غیرممکن می‌سازد. برخی از باورهای اشتباه دقیقاً حکم همین وزنه را دارند که به‌پای شما بسته شده است. برای اوج باید این وزنه را از پای خود بازکنید. هرچه وزنه‌های بیشتری را از خود جدا کنید تغییر سطوح انرژی برای شما راحت‌تر می‌شود و در عین حال به پیشروی علاوه بر کسب موفقیت و گرفتن انگیزه برای حرکت بیشتر باز کردن وزنه‌های دیگر راحت‌تر می‌شود.

انسان‌هایی که بسیار بسیار موفق هستند کسانی هستند که توانسته‌اند تعداد بیشتری از این وزنه‌ها را از خود جدا کنند.

به همین دلیل هم این راه راهی طولانی است که باید همواره در آن ادامه بدهید تا بتوانید به نهایت موفقیت برسید؛ اما خبر خوب این است که حتی با تغییر یک باور و طی چند قدم می‌توانید نتایج بی‌شمار و خارق‌العاده آن را ببینید.

این وزنه‌ها باورهای شماست. باورها گاه آن‌قدر محکم هستند که رها کردن آن‌ها به نظر غیرممکن می‌رسد و درست در همین جاست که ادامه راه به مشکل می‌خورد. هر باوری را که در وجود خود اصلاح می‌کنید یک یا چند گام از این مسیر را طی می‌کنید و بعد برای ادامه مسیر لازم است باورهای مخرب دیگر خود را شناسایی و آن‌ها را اصلاح کنید. درست به همین دلیل است که انسان‌های مختلف به سطوح مختلفی از موفقیت می‌رسند. بعضی با رسیدن به سطحی از موفقیت دست از اصلاح باورهای خود بر می‌دارند و در همان جا می‌مانند؛ و تعداد کمی هم هستند که هرچه موفق‌تر می‌شوند هم چنان به اصلاح باورهای خود ادامه می‌دهند و همچنان موفق‌تر می‌شوند.

اصلاح یک باور مخرب ممکن است برای بعضی راحت‌تر و برای بعضی دیگر بسیار سخت‌تر باشد. بستگی به این دارد کهان باور چقدر در درون شخص ریشه دارد و چقدران باور قوی است. باورها طی سالیان طولانی در درون ذهن ما ریشه گرفته و پیدا کردن و اصلاح آن‌ها گاهی بسیار سخت و طاقت فرساست؛ اما خبر خوب است که هرچه یک باور عمیق‌تر باشد و اصلاح آن سخت‌تر باشد نتایجی که از اصلاح آن می‌گیریم بیشتر است.

هر کس با توجه به اینکه چه تعداد از باورهای مخرب خود را اصلاح کرده است در یک سطح از انرژی قرار دارد؛ و با توجه به نقطه‌ای که اکنون ایستاده است با رویدادها، آدم‌ها، ایده‌ها و شرایط متفاوتی روبرو می‌شود. در واقع هرکس دقیقاً با افراد اتفاقات فرصت‌ها و ایده‌هایی هم سطح با انرژی خود برخورد می‌کند.

شرایط ثروتمند شدن و موفقیت برای همه ما یکسان است؛ اما این که بعضی بیشتر این شرایط و ایده‌ها و آدم‌ها را می‌بینند و استفاده می‌کنند درست به دلیل سطح انرژی است که قرار دارند. شما اگر در ابتدای این راه باشید امکان ندارد بتوانید به ثروت و شرایط ایجاد ثروت و موفقیتی که کسانی که در نیمه راه هستند برسید. بگذارید ساده‌تر مثال بزنم.

شما اگر تنها چند باور خود را اصلاح کرده‌اید و توانسته‌اید یک سطح بالاتر بروید، دسترسی به افرادی دارید که در همین سطح هستند. در این سطح تنها ایده‌ها و پیشنهادهای مثلاً ماهی یک میلیون تومان وجود دارد و شما تا زمانی که در این جا هستید و باورهای دیگر خود را اصلاح نکنید و قدم‌های بیشتری را برندارید نمی‌توانید به‌جایی برسید که ایده‌ها و پیشنهادهای ماهی ده میلیون تومانی را ببینید و به آن‌ها دسترسی پیدا کنید؛ اما به‌محض تغییر باورهای خود می‌توانید به سطوح بالاتر انرژی برسید و به جرگه کسانی که در بخش ده میلیونی هستند برسید. واضح است که این تغییر سطوح به‌مرور انجام می‌شود و کسی نمی‌تواند به بک باره از سطح ماهی یک میلیون به سطح ماهی یک میلیاردی برسد. او باید فواصل بین این دو بخش را طی کند. با توجه به میزان باورهای اشتباه هر فرد و تلاشی که برای اصلاح آن‌ها می‌کند و اینکه چقدر موفق می‌شود این باورها را اصلاح کنید مدت زمانی طول می‌کشد تا این مسیر طی شود.

کافی است اولین قدم را بردارید و اولین باور مخرب خود را تغییر دهید. چنان تغییرات شگرف و غیرقابل باوری در زندگی خود خواهید دید که اشتیاق ادامه دادن راه و تغییر باورها در شما شکل می‌گیرد. هرچه پیش می‌روید و موفق‌تر می‌شوید شوق ادامه دادن در شما بیشتر می‌شود. چون موفقیت‌ها و ثروت به‌صورت تصاعدی به سمت شما می‌آید و این خود باعث ایجاد انگیزه و ادامه راه می‌شود.

اما فرایند تغییر باورها در افراد مختلف می‌تواند سخت‌تر و یا راحت‌تر باشد. بیشتر یا کمتر طول بکشد. با توجه به اینکه این باور غلط چطور به ذهن شما وارد شده و چقدر در ذهن شما محکم است و چقدر برای تغییر آن تلاش می‌کنید حرکت در مسیر می‌تواند سریع‌تر یا آهسته‌تر باشد.

بنابرای برای تغییر سطح انرژی و کسب ثروت و موفقیت و رسیدن به نتایج خیره کننده کافی است به جای تلاش بیرونی و سختتر کار کردن و مدت زمان بیشتری کار کردن و زحمت بیشتری کشیدن به درون خود رجوع کنیم و باورهای مخرب خود را شناسایی و  اصلاح کنیم. آن گاه با تغییر سطح انرژی خود در سطوح بالاتر با موقعیت ها و شرایط و آدمهای دارای سطح انرژی بالاتر روبرو می شویم که ناخودآگاه باعث افزایش  ثروت، آرامش و خوشبختی ما می شوند.

شناخت و اصلاح باورهای غلط دو گام اصلی و مهم در تغییر سطوح انرژی و پیشرفت های خیره کننده  در همه زمینه هاست.

2 دیدگاه دربارهٔ «راه نهان کسب ثروت و موفقیت»

  1. بسیار عالی بود. من این را تجربه کردم. گاهی هرچه تلاش می گن نتیجه نمیده و گاهی به راحتی به هدفت میرسی، چون تو اون مسیر درست هستی.

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.